Zpravodajství ZSU Harbin 2009

17.3.2009

Hodnocení ZSU z pohledu hokejistů

Nominační kritéria, proces výběru účastníků a spolupráce s ČSLH:

Na společném jednání zástupců Českého svazu ledního hokeje a České asociace univerzitního sportu v 12. září 2008 byla dohodnuta příprava a zabezpečení účasti akademické reprezentace na ZSU - 2009.

Byl schválen dne 15. 10. 2007 od ČSLH realizační tým v tomto složení:

Miloš Fiala vedoucí družstva
Jaroslav Liška hlavní trenér

Filip Pešán asistent trenéra - který se z pracovních důvodů nemohl účastnit

Jan Zachrla asistent trenéra
Pavel Horovič lékař
Jiří Stejskal kustod - masér

Vybavení družstva (dresy, hokejky, technické zabezpečení zdravotnický materiál a masérské potřeby) poskytl zdarma ČSLH. Hráči na ZSU použili svou vlastní výstroj a výzbroj.

Hráči byli vybráni na základě účasti na akademickém mistrovství v LH v roce 2007 a 2008. Takto získaný seznam hráčů byl konfrontován se seznamem, který byl získán od jednotlivých hokejových klubů. Celkový počet vysokoškoláků, kteří hrají 1. a 2. ligu v ČR je 118.

Na základě statistiky ČSLH (počet odehraných zápasů, počet gólů a asistencí) a přípravných kempů bylo z těchto hráčů vybráno družstvo v počtu 25 útočníků, 12 obránců a 4 brankáři, kteří obdrželi nominační pozvánku od ČSLH a komise ledního hokeje ČAUS. Finanční náklady na 1 soustředění nesla ČAUS, na 1 soustředění ČSLH a 4 soustředění byly hrazeny ze sponzorské smlouvy.

Přes velkou snahu realizačního týmu a ČSLH, neuvolnila HC Kometa Brno 1 hráče a HC Hradec Králové 1 hráče. Do Harbinu odletělo mužstvo se 3 brankáři 12 útočníků a 8 obránců. Realizační tým byl v počtu 5 členů.

Formy přípravy a spolupráce s ČSLH:

Přípravné kempy byly zvoleny formou tréninku s následujícím zápasem proti mužstvům 1. hokejové ligy. Jednalo se o zápasy proti HC Dukla Jihlava, HC Hradec Králové, MC Most, HC Třebíč, HC Kadaň a HC Benátky. Tyto kempy byly zaměřeny na výběr hráčů a na nácvik souhry a na nácvik herních dovedností proti zdatným prvoligovým mužstvům. Při prosincovém kempu ve Slaném s následujícím zápasem v Benátkách bylo testováno 60 hráčů kondičními Wingate testy. Na základě těchto testů byl proveden konečný výběr 34 hráčů. Materiálně technické zabezpečení všech kempů zajišťoval ČSLH.

Hodnocení organizační, administrativní a technické přípravy ze strany ČAUS:

Zabezpečení přípravy pro odeslání přihlášek a účasti na ZSU bylo operativně řešeno ČAUS. Technická příprava byla podle dohod plněna ČSLH.

Společné oblečení:

Bylo zajištěno ČAUS a oproti poslední ZSU bylo kvalitnější a účelnější.

Doprava na ZSU a v místě konání:

Hokejová výprava měla sraz 13. 2. na zimním stadionu ve Slaném večer kde byla veškerá zavazadla zvážena a upravena na váhu 30 kg. Potom ve 22 hodin byl naložen nákladní automobil, který tato zavazadla převezl do Frankfurtu. Doprava týmu byla zajištěna letecky firmou, kterou zajistil ČAUS. Zde došlo ze strany firmy k nepřesnosti stran nadváhy, kde limit byl stanoven na 30 kg a za každý 1 kg navíc byla platba 46 EUR. Skutečnost po konzultaci s ředitelem China Air ve Frankfurtu byla skutečnost 35 kg na osobu a sportovní vybavení zdarma. Proto výprava ledního hokeje neplatila žádnou nadváhu. Stejně tak to bylo i při zpátečním letu. Škodou bylo odbavení lyžařského týmu, který se nechal odbavit z Harbinu jen do Frankfurtu a potom musel zaplatit nadváhu.

Při zpátečním letu byl tým z Frankfurtu dopravován autobusem od soukromé firmy Autodoprava Kučera, který byl malý a naprosto nevyhovující pro hokejové mužstvo. Při zpáteční cestě řidič úmyslně u Norimberka sjel z dálnice a pokračoval až do ČR (přechod u Chebu) po okresních silnicích, tím se cestování prodloužilo.

V místě konání družstvo bylo dopravováno autobusem s doprovodným atašé, který byl stejný po celou dobu soutěží. Oddělení ZSU zabývající se dopravou, nebylo ochotné měnit dobu odjezdů podle potřeb týmu (i když byl autobus vyčleněn pouze pro náš tým). Problémem byla doprava na večerní (21,45 - 22,45) porady vedoucích mužstev, které byly na zimním stadionu.

Ubytování v univerziádní vesnici:

Bylo v univerzitním kampusu ve 3 lůžkových pokojích. Pro potřeby týmu bylo optimální.

Stravování v univerziádní vesnici:

Bylo nepřetržité od 6 hod do 23 hod. Jídlo, bylo po celou denní dobu a celou dobu konání ZSU stejné (nebyl žádný jiný výběr).

Lékařské zabezpečení a regenerace:

Bylo pro potřeby týmu dostatečné. Masáže zabezpečoval masér Jiří Stejskal. Lékař výpravy řešil pouze drobné úrazy a lehká nachlazení. Ze strany pořadatele byla zřízena lékařská služba přímo v univerziádní vesnici.

Vnitřní organizace a koordinace činnosti výpravy:

Hokejový tým se řídil pokyny, které byly upřesňovány každý den na poradách vedoucích hokejových týmů. Ostatní informace přenášel na vedoucího týmu vedoucí mise doc. Táborský

Sportovně technické, organizační a společenské zajištění ze strany org. výboru ZSU:

Organizace, zabezpečení a průběh všech zápasů a tréninků v ledním hokeji bylo ne příliš zdařilé, protože se turnaj hrál v nehokejové hale. Byla to předělaná hala na basketbal a proto šatny byly pro hekej malé. Praní prádla a dresů si tým zabezpečoval sám v univerzitním kampusu.

Hodnocení sportovních výsledků ledního hokeje jako celku:

Cílem dvouleté sportovní přípravy, vybrat tým, který by byl konkurence schopný mužstvům zúčastněným na světové univerziádě. Po herní stránce nominované mužstvo v žádném zápase nepropadlo, což vyjadřuje statistika např. poměru střelby v jednotlivých utkáních. Bohužel klíčové utkání proti Kazachstánu nezvládli jednotlivci a po řadě individuálních chyb jsme utkání prohráli. Vzhledem k neúprosnému systému turnaje si mužstvo mohlo zajistit postup do semifinále výhrou nad Kanadou. Toto utkání patřilo k nejlepším utkáním na turnaji. Za stavu 2:1 pro Kanadu jsme ve třetí třetině soupeře nepustili z obraného pásma. V tomto utkání se nenašel hráč, který by byl schopen rozhodnout. Po nedorozumění obrany v závěru utkání nás soupeř potrestal vstřelením třetí branky. Tato prohra nás odkázala hrát o 5-6 místo. Po utkání s Kanadou zavládlo u všech velké zklamání, všichni jsme si uvědomovali, že hra o medaile je v nedohlednu. Přesto je nutné pochválit mužstvo, které sehrálo výborné utkání proti pořádající Číně a zanechalo velmi dobrý dojem především v předvedené hře. Tým se připravoval na utkání o páté místo. Čekali jsme na soupeře ze druhé skupiny. Předpokládali jsme, že se střetneme se Slovenskem, ale na základě vítězství Japonska nad USA se Slovensko probojovalo do finálové skupiny a naším soupeřem se stalo Japonsko.

Dle zkušeností s tímto soupeřem z minulé univerziády v Turíně jsme si byli vědomi velice houževnatého a disciplinovaného soupeře. Musíme konstatovat, že mužstvo Japonska v tomto utkání předvedlo velice kvalitní výkon. Naše mužstvo nestačilo na soupeře pohybem a individuálními schopnostmi. Tým psychicky utkání nezvládl ( velký počet vyloučených). Bohužel soupeř byl v daný den lepší.

Závěrem je nutné konstatovat, že mužstvo a realizační tým tvořili velmi dobrou partu. Pozitivum tohoto hráčského kolektivu je v jeho perspektivě. Jen dva hráči se nemohou do budoucna zúčastnit příští univerziády. Vzhledem velmi nízkému věkovému průměru mužstva je zde vybudována kvalitní hráčská osa, která může být základem tvorby mužstva pro účast na příští univerziádě v Turecku.

Statistický přehled výkonů jednotlivých hráčů

Zápasy v základní skupině "A"
18. 2. 2009

GBR - CZE 0 : 10 (0-1, 0-5, 0-4)

21. 2. 2009

KAZ - CZE 5 :2 (2-1, 3-0, 0-1)

23. 2. 2009

CZE - CAN 1 : 3 (0-0, 1-2, 0-1)

24. 2. 2009

CZE - CHN 14 : 0 (6-0, 4-0, 4-0)

Skupina "A"
Poř.
tým
zápasů
vítězství
remíza
prohra
skóre
body
1
CAN
4
4
0
0
34 : 5
12
2
KAZ
4
3
0
1
25 : 9
9
3
CZE
4
2
0
2
27 : 8
6
4
CHN
4
1
0
3
7 : 40
3
5
GBR
4
0
0
4
5 : 36
0

Utkání o 5. a 6. místo.
26. 2. 2009

CZE - JPN 1 : 5 (1-1, 0-1, 0-3)

Celkové výsledky XXIV. ZSU v ledním hokeji.
  1. RUS
  2. CAN
  3. SLK
  4. KAZ
  5. JPN
  6. CZE
  7. USA
  8. CHN
  9. KOR
  10. GBR

Další připomínky a jednání komise ledního hokeje FISU:

Podle připomínek komise ledního hokeje FISU se připravuje pro ZSU Turecko - 2011 změna v herním systému.

Podle výsledků z Harbinu 2009 byla vytvořena skupina "A" ve složení: RUS, CAN, SLK, JPN a CZE. Tato skupina sehraje utkání každý s každým a určí se pořadí ve skupině.

Skupina "B" bude tvořena z týmů: USA, CHN, KOR, GBR, FIN a ITA. Tato slupina bude hrát stejným systémem jako skupina "A". Nejlepší 2 mužstva postoupí ke skupině "A" a bude se hrát křížově Play-off. (1 s 8, 2 se 7, 3 se 6 a 4 s 5). Až do určení vítěze.

Návrhy a doporučení pro další ZSU:

1. Po ukončení 6. akademických her - 2009 zahájit komplexní přípravu hráčů pro XXV. ZSU v Turecku. (Účast pro ročníky 1983 a mladší).

2. Realizační tým ponechat ve složení letošní univerziády a pro ZSU - Turecko 2011.

3. Ve spolupráci ČSLH plánovat přípravu hráčů a jejich uvolnění z vyšších svazových soutěží pro ZSU - Turecko 2011

4. Vstoupit do jednání s výkonným výborem svazu ČSLH o možnostech včlenění ZSU - 2011 do termínové listiny reprezentačních akcí, a na tomto základě v termínu trvání univerziády přerušit soutěže 1.a 2. ligy.

5. Napsat děkovné dopisy ČSLH za pomoc, kterou obdrželo mužstvo ledního hokeje.

6. Napsat děkovné dopisy hokejovým klubům, za pomoc univerzitnímu sportu a za uvolnění jejich hráčů pro ZSU v Číně.

Praha 10. 3. 2009

Ing. et Mgr. Miloš Fiala, Ph.D., vedoucí týmu

Mgr. Jaroslav Liška, trenér akademického mužstva