Zpravodajství - ČAH 2008
23.8.2008Připomenutí ČAH 2008
7. ročníku Českých akademických her 2008, který se konal v Brně od 14. do 20. června 2008 a který po šesti letech pořádalo ve spolupráci s MZLU Brno a VFU Brno znovu VUT v Brně, se zúčastnilo 2250 akademických sportovců z 35 českých vysokých škol i ze zahraničí (startovali nohejbalisté a karatisté ze Slovenska a Polska). Nejlepší univerzitní sportovci v Brně soutěžili ve 31 sportovní disciplíně, což je zatím nejvyšší počet v historii této studentské olympiády.
Hlavním centrem dění byl Sportovní areál VUT v Brně Pod Palackého vrchem, kde se také konalo slavnostní zahájení her, na kterém přivítal účastníky rektor VUT prof. Karel Rais a pozdravil hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, hry pak oficiálně zahájil předseda ČAUS a místopředseda OV doc. František Dvořák.
Ve sportovním areálu Pod Palackého vrchem proběhly soutěže v atletice, fotbalu, futsalu, volejbalu, aerobiku, tenisu, florbalu, frisbee, nohejbalu, basketbalu, karate a taekwondo. V okolních lesích se jel závod na horských kolech. Orientační běh se uskutečnil v okolí Brna, golfový turnaj v areálu Jinačovice, baseball a softball v Zamilovaném hájku, lukostřelba na mysliveckém stadionu v Soběšicích a vodní slalom na Víru. V bohatém doprovodném programu se akademičtí sportovci mohli seznámit nejen s Brnem, ale také se pobavit na diskotékách a vystoupeních rockových skupin v rámci OPEN AIR ČAH 2008. V golfovém areálu v Jinačovicích se uskutečnil prestižní VIP golfový turnaj "O pohár rektora VUT v Brně".
Akademické hry byly i velkou společenskou událostí. Záštitu nad konáním her převzali rektor VUT v Brně, hejtman Jihomoravského kraje, primátor města Brna a předseda ČOV. ČAH navštívila i řada významných osobností a sportovců.
"Úroveň individuálních i kolektivních sportů byla zatím nejlepší v historii her a to je příslib pro organizaci dalších ročníků. Vysokoškoláci se kromě vynikajících výkonů na sportovištích prezentovali i naprosto bezproblémovým chováním a smyslem pro fair play. Soutěží se zúčastnila řada reprezentantů připravujících se na LOH v Pekingu, padly dva české rekordy v plavání,vynikající úroveň měly kolektivní sporty s mnoha extraligovými hráči a hráčkami, " zhodnotil sportovní výkony PaedDr. Jaroslav Bogdálek, ředitel Centra sportovních aktivit VUT v Brně, které bylo hlavním garantem her. A zkušený kolektiv CESA a samozřejmě také dalších brněnských vysokých škol se s organizací náročné akce vyrovnal s velkým přehledem.
Ke spokojenosti pořadatelů přispělo i velmi dobré vystoupení sportovců VUT v Brně, kteří získali 8 zlatých,14 stříbrných a 25 bronzových medailí a v celkovém hodnocení vysokých škol obsadili skvělé třetí místo.
Pořadatelem příštího ročníku Českých akademických her bude Západočeská univerzita v Plzni.
Výsledky, fotogalerie a anketa ČAH 2008 je k dispozici na www.ceskeakademickehry.cz. Atmosféru her určitě přiblíží malá fotoreportáž na následujících stránkách Událostí.
Umístění prvních pěti škol:
|
Místo |
Body |
Škola |
|
1. |
176 |
Masarykova univerzita |
|
2. |
150 |
Univerzita Karlova v Praze |
|
3. |
137.3 |
Vysoké učení technické v Brně |
|
4. |
131.3 |
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava |
|
5. |
72.8 |
Univerzita Palackého Olomouc |


Nejbližší zimní světová univerziáda se koná v 









